or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems BB201W 15 deg Angled Pin and Sleeve Back Box, 5.13 in H x 3-3/4 in W x 4 in D, For Use With Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices, Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems BB201W 15 deg Angled Pin and Sleeve Back Box, 5.13 in H x 3-3/4 in W x 4 in D, For Use With Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices, Cast Aluminum
SKU26892
MFGR #BB201W
Your Cost: $136.13/ea
Wiring Device-Kellems Pin and Sleeve Back Box, 15 deg Angled, 5.13 in Height, 3-3/4 in Width, 4 in Depth, For Use With: Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices, Cast Aluminium, Gray, Threaded
Wiring Device-Kellems Pin and Sleeve Back Box, 15 deg Angled, 5.13 in Height, 3-3/4 in Width, 4 in Depth, For Use With: Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices, Cast Aluminium, Gray, Threaded
Application Metallic ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Through Hub Catalog Number BB201W Color Gray Construction Cast Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 10.6680 cm Length 6.10 in Length [Metric] 15.4940 cm Mounting Mounting Screws Returnable Y Standards UL 514CSA Certified Temperature Range Limited By Device Type Back Box UNSPSC 39121332 UPC 11 78358539005 UPC 12 783585390055 Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Depth 4 in Height 4.20 in Material Aluminum Suitable For Use With Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices Width 4.80 in Standard UL Raintight and External Icing Test Sub Brand Shrouded Watertight Twist-Lock and IEC Pin and Sleeve
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Metallic |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Hub |
| Catalog Number | BB201W |
| Color | Gray |
| Construction | Cast |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 10.6680 cm |
| Length | 6.10 in |
| Length [Metric] | 15.4940 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 514CSA Certified |
| Temperature Range | Limited By Device |
| Type | Back Box |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78358539005 |
| UPC 12 | 783585390055 |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 4 in |
| Height | 4.20 in |
| Material | Aluminum |
| Suitable For Use With | Watertight Safety Shroud Receptacles and Inlets, IEC 309 Pin and Sleeve Devices |
| Width | 4.80 in |
| Standard | UL Raintight and External Icing Test |
| Sub Brand | Shrouded Watertight Twist-Lock and IEC Pin and Sleeve |