or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems BB100N 15 deg Angled Pin and Sleeve Back Box, 8.21 in H x 5-1/2 in W x 6.23 in D, For Use With 100 A Pin and Sleeve Device, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems BB100N 15 deg Angled Pin and Sleeve Back Box, 8.21 in H x 5-1/2 in W x 6.23 in D, For Use With 100 A Pin and Sleeve Device, Thermoplastic
SKU92277
MFGR #BB100N
Your Cost: $211.58/ea
Wiring Device-Kellems Pin and Sleeve Back Box, 15 deg Angled, 8.21 in Height, 5-1/2 in Width, 6.23 in Depth, For Use With: 100 A Pin and Sleeve Device, Thermoplastic, Gray, Threaded
Wiring Device-Kellems Pin and Sleeve Back Box, 15 deg Angled, 8.21 in Height, 5-1/2 in Width, 6.23 in Depth, For Use With: 100 A Pin and Sleeve Device, Thermoplastic, Gray, Threaded
Application Non-Metallic ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Through Hub Catalog Number BB100N Color Gray Construction molded Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 23.8760 cm Length 7.40 in Length [Metric] 18.7960 cm Mounting Mounting Screws Returnable Y Standards UL 514 Temperature Range Limited By Device Type Angled Back Box UNSPSC 39121332 UPC 11 78358539004 UPC 12 783585390048 Width [Metric] 16.5100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Height 9.40 in Material Thermoplastic Suitable For Use With 100 A Pin and Sleeve Device Width 6.50 in Standard UL LISTED Sub Brand IEC Pin and Sleeve
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Non-Metallic |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Hub |
| Catalog Number | BB100N |
| Color | Gray |
| Construction | molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 23.8760 cm |
| Length | 7.40 in |
| Length [Metric] | 18.7960 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 514 |
| Temperature Range | Limited By Device |
| Type | Angled Back Box |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78358539004 |
| UPC 12 | 783585390048 |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Height | 9.40 in |
| Material | Thermoplastic |
| Suitable For Use With | 100 A Pin and Sleeve Device |
| Width | 6.50 in |
| Standard | UL LISTED |
| Sub Brand | IEC Pin and Sleeve |