or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® MB303W Straight Feed-Thru Back Box, 5.3 in H x 3.59 in W x 2.9 in D, For Use With 30 A Insulgrip® Devices, Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® MB303W Straight Feed-Thru Back Box, 5.3 in H x 3.59 in W x 2.9 in D, For Use With 30 A Insulgrip® Devices, Cast Aluminum
SKU256194
MFGR #MB303W
Your Cost: $119.96/ea
Hubbell® manufactures an extensive line of back boxes for use with IEC pin and sleeve devices. Each back box is designed to give the user the maximum amount of wiring room while achieving grounding to metallic conduit.
Hubbell® manufactures an extensive line of back boxes for use with IEC pin and sleeve devices. Each back box is designed to give the user the maximum amount of wiring room while achieving grounding to metallic conduit.
Application Metallic ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Through Hub Catalog Number MB303W Color Gray Construction Cast Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 12.1920 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Mounting Mounting Screws Returnable N Standards CSA Certified, UL 94 5VA, UL 94 V0 Temperature Range Limited By Device Type Feed-Thru Back Box UNSPSC 39121332 UPC 11 78358501034 UPC 12 783585010342 Width [Metric] 14.2240 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Height 4.80 in Material Aluminum Width 5.60 in Standard UL LISTED Sub Brand Insulgrip Pin and Sleeve
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Metallic |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Through Hub |
| Catalog Number | MB303W |
| Color | Gray |
| Construction | Cast |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Returnable | N |
| Standards | CSA Certified, UL 94 5VA, UL 94 V0 |
| Temperature Range | Limited By Device |
| Type | Feed-Thru Back Box |
| UNSPSC | 39121332 |
| UPC 11 | 78358501034 |
| UPC 12 | 783585010342 |
| Width [Metric] | 14.2240 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Height | 4.80 in |
| Material | Aluminum |
| Width | 5.60 in |
| Standard | UL LISTED |
| Sub Brand | Insulgrip Pin and Sleeve |