or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Seal-Tite® HBL6023 Triple Seal Short Weatherproof Boot, 2-23/32 in L, Elastomeric
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Seal-Tite® HBL6023 Triple Seal Short Weatherproof Boot, 2-23/32 in L, Elastomeric
SKU27163
MFGR #HBL6023
Your Cost: $22.53/ea
Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Seal-Tite® Weatherproof Boot, Triple Seal Short, 2-23/32 in Length, For Use With: 15 A Insulgrip® Devices, -40 to 75 deg C, 1-27/32 in Dia Device, Elastomeric, Black Oxide
Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Seal-Tite® Weatherproof Boot, Triple Seal Short, 2-23/32 in Length, For Use With: 15 A Insulgrip® Devices, -40 to 75 deg C, 1-27/32 in Dia Device, Elastomeric, Black Oxide
Application Weatherproofing ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL6023 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Length 4.11 in Mounting Device Mounted Returnable Y Sub Brand Accessories Type Weatherproof Boot UNSPSC 39121402 UPC 11 78358575243 UPC 12 783585752433 Width 2.40 in Width [Metric] 6.0960 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Material Elastomer / Elastomeric Color Black Cord Type All Portable Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Specifications -40 to 75 deg C, Device Mount Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Suitable For Use With 15 A Insulgrip® Devices
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Weatherproofing |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL6023 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Length | 4.11 in |
| Mounting | Device Mounted |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Accessories |
| Type | Weatherproof Boot |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358575243 |
| UPC 12 | 783585752433 |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Elastomer / Elastomeric |
| Color | Black |
| Cord Type | All Portable |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Specifications | -40 to 75 deg C, Device Mount |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | 15 A Insulgrip® Devices |