Hubbell® HBL30RGB Replacement Ground Block, For Use With 30 A HBLDS Series
Custom_Product_Images_Illustration
SKU200463
MFGR #HBL30RGB
Hubbell® Ground Block, Replacement, For Use With: 30 A HBLDS Series
Application
For 30A HBLDS Series
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HBL30RGB
Connection
Terminal Screws
Country of Origin
CN
Currency
Environmental Conditions
Indoor Dry unless protected by additional means
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.04
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.60 in
Height [Metric]
4.0640 cm
Length
2.40 in
Length [Metric]
6.0960 cm
Operating Temperature
Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact
Returnable
Y
Size
Standard Sized
Standard
CSA Certified TYPE 4, 4X and TYPE 12K Enclosure Rating;Listed to UL Standard
Standards
UL 746CCSA Certified
Sub Brand
Circuit-Lock
Type
Accessories
Width
2.40 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer
Hubbell
Material
Composite
Suitable For Use With
30 A HBLDS Series