or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit Guard® GFHW13005 Heavy Duty Hard Wired GFCI, 125 VAC, 30 A, NEMA 4X Enclosure, Valox®
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit Guard® GFHW13005 Heavy Duty Hard Wired GFCI, 125 VAC, 30 A, NEMA 4X Enclosure, Valox®
SKU389046
MFGR #GFHW13005
Your Cost: $557.92/ea
Wiring Device-Kellems Circuit Guard® Hard Wired GFCI, Heavy Duty, 125 VAC, 30 A, 60 Hz, -30 to 66 deg C, 0.025 sec Response, NEMA 4X Enclosure, Valox®, Black, 24 in L
Wiring Device-Kellems Circuit Guard® Hard Wired GFCI, Heavy Duty, 125 VAC, 30 A, 60 Hz, -30 to 66 deg C, 0.025 sec Response, NEMA 4X Enclosure, Valox®, Black, 24 in L
Amperage Rating 30 A Application Wire Into Circuit ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number GFHW13005 Color Black Conductor Material Copper Construction Fabricated Country of Origin CN Currency USD Dimensions 24 in L Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator N Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 1.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 6.70 in Height [Metric] 17.0180 cm Insulation Material Thermoplastic Length 3.20 in Length [Metric] 8.1280 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Number Of Conductors 3 Returnable Y Standard UL LISTED Standards UL 943, CSA Certified Stock Status NONSTOCK Strands Multi Sub Brand Hard Wired 30A GFCI Type Hard Wired UNSPSC 26121536 UPC 11 78358500520 UPC 12 783585005201 Voltage Rating 120 VAC Width 5.70 in Width [Metric] 14.4780 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Wire Into Circuit |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GFHW13005 |
| Color | Black |
| Conductor Material | Copper |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 24 in L |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 6.70 in |
| Height [Metric] | 17.0180 cm |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Length | 3.20 in |
| Length [Metric] | 8.1280 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Number Of Conductors | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL 943, CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Strands | Multi |
| Sub Brand | Hard Wired 30A GFCI |
| Type | Hard Wired |
| UNSPSC | 26121536 |
| UPC 11 | 78358500520 |
| UPC 12 | 783585005201 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 5.70 in |
| Width [Metric] | 14.4780 cm |