or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 5336-I Combination Duplex Grounding AC Switch, 120/277 VAC, 20 A
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 5336-I Combination Duplex Grounding AC Switch, 120/277 VAC, 20 A
SKU8046
MFGR #5336-I
Your Cost: $24.42/ea
List: With Leviton's extensive assortment of combination devices, you can fill a one-gang space with two switches, a switch and receptacle, even a switch and GFCI. From sensor guide lights to multi-purpose styles and Tamper-Resistant receptacles, we accommodate your every need. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two-year warranty. Built to last and designed to save space, these attractively styled devices are at home in any setting.
With Leviton's extensive assortment of combination devices, you can fill a one-gang space with two switches, a switch and receptacle, even a switch and GFCI. From sensor guide lights to multi-purpose styles and Tamper-Resistant receptacles, we accommodate your every need. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two-year warranty. Built to last and designed to save space, these attractively styled devices are at home in any setting.
Action Toggle Actuator Toggle Amperage Rating 20 A Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5336-I Color Ivory Country of Origin UKN Currency USD Enclosure NEMA 5-15R EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 12.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 10.0000 in Height [Metric] 10.4775 cm Lamp Type Neon Pilot Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Wallplate Number Of Poles 1 Standard UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057);NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);UL 20;CSA Certified (C222.2 No.111 152105) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C73CSA C22.2 No. 111/152105NEMA WD1/WD6NOM 057UL 20/E7458UL94 V-2 Flammability Rating Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Side Wired Type Duplex Style UNSPSC 39122231 UPC 11 07847723350 UPC 12 078477233504 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Toggle |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5336-I |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 5-15R |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 12.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Lamp Type | Neon Pilot |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wallplate |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057);NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);UL 20;CSA Certified (C222.2 No.111 152105) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C73CSA C22.2 No. 111/152105NEMA WD1/WD6NOM 057UL 20/E7458UL94 V-2 Flammability Rating |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Side Wired |
| Type | Duplex Style |
| UNSPSC | 39122231 |
| UPC 11 | 07847723350 |
| UPC 12 | 078477233504 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |