or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 5336 Duplex Grounding AC Combination Switch, 120/125 VAC, 20 A
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 5336 Duplex Grounding AC Combination Switch, 120/125 VAC, 20 A
SKU560064
MFGR #5336
Your Cost: $24.42/ea
List: LevitonĀ® AC Combination Switch, Duplex Grounding, 120/125 VAC, 20 A, 1 Pole, Neon Pilot Lamp, Toggle Action, NEMA 5-15R Enclosure, Surface Mounting, Side Wire Terminal, -40 to 120 deg C, Thermoplastic, Brown, 4.2 in H x 1.62 in W x 16 in D Dimensions
LevitonĀ® AC Combination Switch, Duplex Grounding, 120/125 VAC, 20 A, 1 Pole, Neon Pilot Lamp, Toggle Action, NEMA 5-15R Enclosure, Surface Mounting, Side Wire Terminal, -40 to 120 deg C, Thermoplastic, Brown, 4.2 in H x 1.62 in W x 16 in D Dimensions
Actuator Toggle Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 5336 Color Brown Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 12.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 10.0000 in Height [Metric] 10.4775 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Mounting Wallplate Number Of Poles 1 Standard UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057);NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);UL 20;CSA Certified (C222.2 No.111 152105) Stock Status NONSTOCK Type Duplex Style UNSPSC 39122231 UPC 11 07847723345 UPC 12 078477233450 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5336 |
| Color | Brown |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 12.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Mounting | Wallplate |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057);NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);UL 20;CSA Certified (C222.2 No.111 152105) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Duplex Style |
| UNSPSC | 39122231 |
| UPC 11 | 07847723345 |
| UPC 12 | 078477233450 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |