or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® tradeSELECT® RCD109W Standard 2-Position Decorator Combination Switch, 120 VAC, 15 A, 1875 W
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® tradeSELECT® RCD109W Standard 2-Position Decorator Combination Switch, 120 VAC, 15 A, 1875 W
SKU914066
MFGR #RCD109W
Your Cost: $28.24/ea
List: Hubbell® tradeSELECT® Decorator Combination Switch, Standard 2-Position, 120 VAC, 15 A, 1875 W, 1 Pole, Neon Lamp, Snap Hook, NEMA 5-15R Enclosure, Threaded, Side Wired Terminal, -20 to 60 deg C, Thermoplastic, White, 1.32 in W x 1.9 in D x 4.2 in H
Hubbell® tradeSELECT® Decorator Combination Switch, Standard 2-Position, 120 VAC, 15 A, 1875 W, 1 Pole, Neon Lamp, Snap Hook, NEMA 5-15R Enclosure, Threaded, Side Wired Terminal, -20 to 60 deg C, Thermoplastic, White, 1.32 in W x 1.9 in D x 4.2 in H
Action Snap Switch Actuator Rocker Amperage Rating 15 A Application Residential ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number RCD109W Color White Conduit Connection None Contact Configuration Two Position Country of Origin CN Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509040 Height 1.11 in Height [Metric] 2.8194 cm Lamp Type Amber Neon Pilot Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Mounting Screws Number Of Poles 1 Returnable Y Series Decorator Standard NEMA WD1 and WD5 and UL20 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E3896CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Trade Select Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Side Wired Type Decorator Switch and Amber Pilot Light Combo Device UNSPSC 39122226 UPC 11 88377811038 UPC 12 883778110382 Voltage Rating 125 VAC Wattage 1,875 W Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Residential Standard Product Smooth, quiet rocker Low profile, less than 1 in deep Self-grounding feature is standard Combination of (1) 1-pole rocker, (1) pilot light Zinc plated steel bridge, drive screw and mounting screws Plastic base, cover, rocker button, spring housing and washers and steel spring Brass rocker contacts and terminal Requires neutral wire Plastic base, cover, rocker button, spring housing and washers, steel spring
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap Switch |
| Actuator | Rocker |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RCD109W |
| Color | White |
| Conduit Connection | None |
| Contact Configuration | Two Position |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Height | 1.11 in |
| Height [Metric] | 2.8194 cm |
| Lamp Type | Amber Neon Pilot |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Screws |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | Decorator |
| Standard | NEMA WD1 and WD5 and UL20 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E3896CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Trade Select |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Side Wired |
| Type | Decorator Switch and Amber Pilot Light Combo Device |
| UNSPSC | 39122226 |
| UPC 11 | 88377811038 |
| UPC 12 | 883778110382 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Wattage | 1,875 W |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Residential |
| Standard Product |
| Smooth, quiet rocker |
| Low profile, less than 1 in deep |
| Self-grounding feature is standard |
| Combination of (1) 1-pole rocker, (1) pilot light |
| Zinc plated steel bridge, drive screw and mounting screws |
| Plastic base, cover, rocker button, spring housing and washers and steel spring |
| Brass rocker contacts and terminal |
| Requires neutral wire |
| Plastic base, cover, rocker button, spring housing and washers, steel spring |