or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® tradeSELECT® RC109W Standard 2-Position Combination Toggle Switch, 120 VAC, 15 A, 1800 W
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® tradeSELECT® RC109W Standard 2-Position Combination Toggle Switch, 120 VAC, 15 A, 1800 W
SKU837654
MFGR #RC109W
Your Cost: $24.20/ea
Hubbell® tradeSELECT® Combination Toggle Switch, Standard 2-Position, 120 VAC, 15 A, 1800 W, 1 Pole, Neon Lamp, Snap Hook, Threaded, Side Wired Terminal, -20 to 60 deg C, Thermoplastic, White, 1.32 in W x 1.53 in D x 4.2 in H
Hubbell® tradeSELECT® Combination Toggle Switch, Standard 2-Position, 120 VAC, 15 A, 1800 W, 1 Pole, Neon Lamp, Snap Hook, Threaded, Side Wired Terminal, -20 to 60 deg C, Thermoplastic, White, 1.32 in W x 1.53 in D x 4.2 in H
Action Snap Switch Actuator Toggle Amperage Rating 15 A Application Residential ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number RC109W Color White Conduit Connection None Contact Configuration Two Position Country of Origin CN Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509040 Lamp Type Amber Neon Pilot Length 4.23 in Length [Metric] 10.7442 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Mounting Screws Number Of Poles 1 Returnable Y Standard NEMA WD1 and WD5 and UL20 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Trade Select Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Side Wired Type Traditional Switch and Amber Pilot Light Combo Device UNSPSC 39122226 UPC 11 88377811003 UPC 12 883778110030 Voltage Rating 120 VAC Width 1.43 in Width [Metric] 3.6322 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Snap Switch |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RC109W |
| Color | White |
| Conduit Connection | None |
| Contact Configuration | Two Position |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Lamp Type | Amber Neon Pilot |
| Length | 4.23 in |
| Length [Metric] | 10.7442 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Screws |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | NEMA WD1 and WD5 and UL20 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Trade Select |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Side Wired |
| Type | Traditional Switch and Amber Pilot Light Combo Device |
| UNSPSC | 39122226 |
| UPC 11 | 88377811003 |
| UPC 12 | 883778110030 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 1.43 in |
| Width [Metric] | 3.6322 cm |