or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Eaton Wiring Devices Arrow Hart 294V-BOX 3-Way Toggle Combination Switch, 15 A, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Eaton Wiring Devices Arrow Hart 294V-BOX 3-Way Toggle Combination Switch, 15 A, 120 VAC
SKU813370
MFGR #294V-BOX
Your Cost: $30.60/ea
Eaton Wiring Devices Arrow Hart™ Toggle Combination Switch, 3-Way, 15 A, 120 VAC, 30000 Operating Cycles, Environmental Conditions: -20 to 60 deg C Temperature, Thermoplastic, Ivory
Eaton Wiring Devices Arrow Hart™ Toggle Combination Switch, 3-Way, 15 A, 120 VAC, 30000 Operating Cycles, Environmental Conditions: -20 to 60 deg C Temperature, Thermoplastic, Ivory
Application Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other ARRA Compliant C Brand EATON Buy American Compliant C Catalog Number 294V-BOX Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2480 lb Height 7.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Manufacturer Eaton Standard cULus Listed,RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Eaton Wiring Devices Type Commercial grade combination switch UNSPSC 39122232 UPC 11 03266416270 UPC 12 032664162701 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | EATON |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 294V-BOX |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2480 lb |
| Height | 7.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Manufacturer | Eaton |
| Standard | cULus Listed,RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Eaton Wiring Devices |
| Type | Commercial grade combination switch |
| UNSPSC | 39122232 |
| UPC 11 | 03266416270 |
| UPC 12 | 032664162701 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |