or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Eaton Wiring Devices 7738W-BOX Dimmable Combination Nightlight With Switch, 120 VAC, 15 A
Custom_Product_Images_Illustration
Eaton Wiring Devices 7738W-BOX Dimmable Combination Nightlight With Switch, 120 VAC, 15 A
SKU951043
MFGR #7738W-BOX
Your Cost: $31.65/ea
Dimmable LED nightlight combination with switch is ideal for bathrooms, hallways, stairs and landings, flush-mount LED nightlight combination devices provide added safety and comfort along with switch functionality. The nightlight features low wattage LED lamps; dimmable to the desired light level.
Dimmable LED nightlight combination with switch is ideal for bathrooms, hallways, stairs and landings, flush-mount LED nightlight combination devices provide added safety and comfort along with switch functionality. The nightlight features low wattage LED lamps; dimmable to the desired light level.
Application Residential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other ARRA Compliant C Brand EATON Buy American Compliant C Catalog Number 7738W-BOX Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.19 in Length 1.30 in Length [Metric] 3.3020 cm Manufacturer Eaton Standard cULus Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 1472UL File No. E47967UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Eaton Wiring Devices Type Commercial grade combination switch UNSPSC 39122232 UPC 11 03266472780 UPC 12 032664727801 Width 1.08 in Width [Metric] 2.7432 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Residential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | EATON |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 7738W-BOX |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.19 in |
| Length | 1.30 in |
| Length [Metric] | 3.3020 cm |
| Manufacturer | Eaton |
| Standard | cULus Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 1472UL File No. E47967UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Eaton Wiring Devices |
| Type | Commercial grade combination switch |
| UNSPSC | 39122232 |
| UPC 11 | 03266472780 |
| UPC 12 | 032664727801 |
| Width | 1.08 in |
| Width [Metric] | 2.7432 cm |