or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Carol® E1032S.41.10 2C/18 7/26BC UNSH CMR/CL3R. Order by the foot - 1000 FT Minimum
Custom_Product_Images_Illustration
Carol® E1032S.41.10 2C/18 7/26BC UNSH CMR/CL3R. Order by the foot - 1000 FT Minimum
SKUPDW~1997940
MFGR #E1032S.41.10
$/ft
Carol® Riser Cable, Multi-Conductor Unshielded, 300 VAC, 44 Conductors, Bare Stranded Copper Conductor, 18 AWG Conductor, 0.156 in Outside Dia, 1000 ft Length, 7/26 Strands, PVC Insulation, PVC, Gray, -20 to 75 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Carol® Riser Cable, Multi-Conductor Unshielded, 300 VAC, 44 Conductors, Bare Stranded Copper Conductor, 18 AWG Conductor, 0.156 in Outside Dia, 1000 ft Length, 7/26 Strands, PVC Insulation, PVC, Gray, -20 to 75 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Application PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E1032S.41.10 Color Gray Conductor Material Copper Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 18.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.00 in Height [Metric] 17.7800 cm Insulation Material Premium-grade, color-coded S-R PVC Jacket Color Gray Jacket Material Premium-grade PVC Length [Metric] 30.4800 cm Number Of Conductors 44 Standard NEC Article 725 Type CL3R (UL: 75°C, 150V) NEC Article 800 Type CMR (UL: 75°C, 300V) RoHS Compliant Directive 2002/95/EC California State Fire Marshall Approved Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEC Article 725 Type CL3RNEC Article 800 Type CMRCalifornia State Fire Marshall Approved Sub Brand Carol?® Brand UNSPSC 26121642 UPC 11 07940783038 UPC 12 079407830381 Width 12.00 in Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Carol® Manufacturer General Cable Technologies Conductor Size 18 AWG Length 12.00 in PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts Sequential footage markings to facilitate installation, riser flame rating Premium grade PVC jacket Premium grade, color coded S-R PVC insulation Stranded/solid bare copper per ASTM B-3, B-8 and B-286 0.015 in THK nominal jacket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E1032S.41.10 |
| Color | Gray |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 18.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.00 in |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Insulation Material | Premium-grade, color-coded S-R PVC |
| Jacket Color | Gray |
| Jacket Material | Premium-grade PVC |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Number Of Conductors | 44 |
| Standard | NEC Article 725 Type CL3R (UL: 75°C, 150V) NEC Article 800 Type CMR (UL: 75°C, 300V) RoHS Compliant Directive 2002/95/EC California State Fire Marshall Approved |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEC Article 725 Type CL3RNEC Article 800 Type CMRCalifornia State Fire Marshall Approved |
| Sub Brand | Carol?® Brand |
| UNSPSC | 26121642 |
| UPC 11 | 07940783038 |
| UPC 12 | 079407830381 |
| Width | 12.00 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Carol® |
| Manufacturer | General Cable Technologies |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Length | 12.00 in |
| PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts |
| Sequential footage markings to facilitate installation, riser flame rating |
| Premium grade PVC jacket |
| Premium grade, color coded S-R PVC insulation |
| Stranded/solid bare copper per ASTM B-3, B-8 and B-286 |
| 0.015 in THK nominal jacket |