or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring
Hubbell Premise Wiring Snap-Fit 15GC10 Gender Changer Connector, Plug-N-Play Connector, Snap-On Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring
Hubbell Premise Wiring Snap-Fit 15GC10 Gender Changer Connector, Plug-N-Play Connector, Snap-On Mount
SKU334485
MFGR #15GC10
$/ea
Hubbell® high density 15-pin gender changer provides an easy way to run VGA style applications. The high performance, high quality video connection is designed for minimal signal loss delivering a video stream to the viewing device. Providing flexibility and ease-of-use for VGA applications, our DB15 gender changer fits into a high density 1-unit iSTATION™ module allowing for 2 additional units to be placed into a single gang face plate for additional applications. Create a customized multimedia workstation outlet by adding a high density DB15 gender changer along with Hubbell® extensive line of AV connectors, iSTATION™ modules and XCELERATOR™ jacks.
Hubbell® high density 15-pin gender changer provides an easy way to run VGA style applications. The high performance, high quality video connection is designed for minimal signal loss delivering a video stream to the viewing device. Providing flexibility and ease-of-use for VGA applications, our DB15 gender changer fits into a high density 1-unit iSTATION™ module allowing for 2 additional units to be placed into a single gang face plate for additional applications. Create a customized multimedia workstation outlet by adding a high density DB15 gender changer along with Hubbell® extensive line of AV connectors, iSTATION™ modules and XCELERATOR™ jacks.
Application VGA 15 Pin to 15 Pin Coupler ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 15GC10 Color Black/Blue Connection Plug-N-Play Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2700 cm Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Mounting Snap-On- Snap-Fit Returnable Y Size Standard Sized Product Standard TIA/EIA-568 Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 Sub Brand Copper Audio and Video Temperature Rating Per TIA Type HD 15-Pin UNSPSC 39121444 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell VGA 15 Pin to 15 Pin Coupler 10 Pack ISTATION™ front loading footprint Seamless Hubbell® system integration Transmit RGBHV video signal High quality connection Smooth finish 100 Ohm contact resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | VGA 15 Pin to 15 Pin Coupler |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 15GC10 |
| Color | Black/Blue |
| Connection | Plug-N-Play |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | TIA/EIA-568 |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | HD 15-Pin |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| VGA 15 Pin to 15 Pin Coupler |
| 10 Pack |
| ISTATION™ front loading footprint |
| Seamless Hubbell® system integration |
| Transmit RGBHV video signal |
| High quality connection |
| Smooth finish |
| 100 Ohm contact resistance |