3M™ 5468A-500-CU QSIII Splice Kit
SKU456771
MFGR #7100164917
QSIII Splice Kit
QSIII Splice Kit
Alternate Catalog Number
5468A-500-CU
ARRA Compliant
X
Buy American Compliant
X
Cable Type
Concentric Neutral/Jacketed Concentric Neutral
Catalog Number
Color
Black
Connector
10014
Connector Type
10014
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
4.15 in Dia
EU RoHS Indicator
C
Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator
Y
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM Metric
Gross Weight per Pack Metric
5.44
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
8.30 in
Height [Metric]
21.0820 cm
Insulation Size
1.24 to 2.07 in
Length
25.70 in
Length [Metric]
65.2780 cm
Number Of Conductors
1
Returnable
Y
Series
QS-III 5468A
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/IEEE 404
Temperature Rating
105 °C
Type
Cold Shrink In-Line
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
cm
Width
7.70 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
3M™
Manufacturer
3M™
Conductor Size
500 kcmil
Material
Silicone Rubber/EPDM Rubber
Splice Length
35 in
Voltage Rating
35 kV