Panduit® HSTT12-48-Q HSTT Flame Retardant Heat Shrink Tubing, 0.12 in ID Expanded, 0.06 in ID Recovered, 0.02 in Wall THK Recovered
Custom_Product_Images_Illustration
SKU7142
MFGR #HSTT12-48-Q
The minimum package quantity is 25
Panduit® Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, Series: HSTT, 600 VAC, 0.12 in Inner Dia Expanded, 0.06 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 2:1 Shrink, 4 ft Length, -67 to 275 deg F, Polyolefin, Black
Application
For Dry Locations
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
HSTT12-48-Q
Continuous Operating Temperature
275 °F
Country of Origin
CHN
Currency
EU RoHS Indicator
Flammability
Flame Retardant
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
0.7600 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.34
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.40 in
Height [Metric]
6.0960 cm
Inside Diameter
0.062 in
Length [Metric]
125.4760 cm
Minimum Shrink Temperature
194 °F
Outside Diameter
0.125 in
Returnable
Shrink Ratio
2:1
Shrink Temperature
194 °F
Standard
UL RECOGNIZED
Standards
Sub Brand
Dry-Shrink?„?
Temperature Rating
-67 to 275 °F
Thickness
0.02 in
Type
Heat Shrink
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
600 VAC
Volume Resistivity
Heat-Resistant
Wall Type
Thin
Width
2.60 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Panduit®
Manufacturer
Panduit®
Color
Black
Inner Diameter Expanded
1/8 in
Inner Diameter Recovered
0.062 in
Length
49.40 in
Material
Polyolefin
Wall Thickness Recovered
0.02 in