Harger® APRB2.5/3AT12 Pipe Railing Base, 1/2 in Dia, Aluminum
SKU955667
MFGR #APRB2.5/3AT12
Harger® Pipe Railing Base, 1/2 in Dia, Aluminum
Application
Fits all main size conductors up to 9/16" diameter
ARRA Compliant
C
Box Qty.
5
Buy American Compliant
C
Catalog Number
APRB2.5/3AT12
Country of Origin
US
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.00 in
Height [Metric]
25.4000 mm
Length
1.00 in
Length [Metric]
25.4000 mm
Mounting
Swivel adapter design allows for mounting at any angle
Nominal Pipe Size Range
2.5" - 3"
Outside Diameter Pipe Size Range
2.25" - 3.5"
Standard
UL Listed 96
Sub Brand
Lightning Protection
Type
Pipe Railing Base
Width
1.00 in
Width [Metric]
25.4000 mm