or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
DeWALT® DCD780C2 Compact Lightweight Cordless Drill/Driver Kit, 1/2 in, 20 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery
Custom_Product_Images_Illustration
DeWALT® DCD780C2 Compact Lightweight Cordless Drill/Driver Kit, 1/2 in, 20 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery
SKUPDW~9897845
MFGR #DCD780C2
$/ea
DeWALT® Cordless Drill/Driver Kit, Compact Lightweight, Kit, 1/2 in Chuck, 2000 rpm, 2 Speed, 20 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery, 1.5 Ah Battery, Ergonomic Handle, Yellow, 7-1/2 in L
DeWALT® Cordless Drill/Driver Kit, Compact Lightweight, Kit, 1/2 in Chuck, 2000 rpm, 2 Speed, 20 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery, 1.5 Ah Battery, Ergonomic Handle, Yellow, 7-1/2 in L
Bare Tool|Kit Kit Battery Capacity 1.5 Ah Catalog Number DCD780C2 Chuck Type Plastic Ratcheting Color Yellow Control Type Variable Speed Switch Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 6.3500 lb No~Load Speed 0 to 600/0 to 2000 rpm Number of Speeds 2 Standards CSA CertifiedUL Listed Type Compact Lightweight UNSPSC 27112703 UPC 11 88591120980 Stock Status NONSTOCK Brand DEWALT® Manufacturer DEWALT® Battery Included Yes Battery Type Integrated/Lithium-Ion Chuck Size 1/2 in Overall Length 7-1/2 in Voltage Rating 20 VDC Compact, lightweight design fits into tight areas; High speed transmission delivers 2 speeds for a range of fastening and drilling applications; Ergonomic handle delivers comfort and control; Heavy-duty 1/2 IN ratcheting chuck provides superior bit grippi
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Catalog Number | DCD780C2 |
| Chuck Type | Plastic Ratcheting |
| Color | Yellow |
| Control Type | Variable Speed Switch |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 6.3500 lb |
| No~Load Speed | 0 to 600/0 to 2000 rpm |
| Number of Speeds | 2 |
| Standards | CSA CertifiedUL Listed |
| Type | Compact Lightweight |
| UNSPSC | 27112703 |
| UPC 11 | 88591120980 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | DEWALT® |
| Manufacturer | DEWALT® |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | Integrated/Lithium-Ion |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Overall Length | 7-1/2 in |
| Voltage Rating | 20 VDC |
| Compact, lightweight design fits into tight areas; High speed transmission delivers 2 speeds for a range of fastening and drilling applications; Ergonomic handle delivers comfort and control; Heavy-duty 1/2 IN ratcheting chuck provides superior bit grippi |