or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
DeWALT® DCD710S2 Compact Lightweight Cordless Drill/Driver Kit, 3/8 in, 12 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery
Custom_Product_Images_Illustration
DeWALT® DCD710S2 Compact Lightweight Cordless Drill/Driver Kit, 3/8 in, 12 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery
SKU614103
MFGR #DCD710S2
$/ea
DeWALT® Cordless Drill/Driver Kit, Compact Lightweight, Kit, 3/8 in Chuck, 1500 rpm, 2 Speed, 12 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery, 1.3 Ah Battery, T-Handle Handle, Yellow, Trigger Switch Control, 7-1/2 in L
DeWALT® Cordless Drill/Driver Kit, Compact Lightweight, Kit, 3/8 in Chuck, 1500 rpm, 2 Speed, 12 VDC, Lithium-Ion/Integrated Battery, 1.3 Ah Battery, T-Handle Handle, Yellow, Trigger Switch Control, 7-1/2 in L
Bare Tool|Kit Kit Battery Capacity 1.3 Ah Catalog Number DCD710S2 Chuck Type 1-Sleeve Color Yellow Control Type Trigger Switch Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 5.0000 lb No~Load Speed 0 to 400/0 to 1500 rpm Number of Speeds 2 Standards UL Listed Type Compact Lightweight UNSPSC 27112703 UPC 11 88591120401 UPC 12 88591120401 Stock Status NONSTOCK Brand DEWALT® Manufacturer DEWALT® Battery Included Yes Battery Type Integrated/Lithium-Ion Chuck Size 3/8 in Overall Length 7-1/2 in Voltage Rating 12 VDC Compact, lightweight design fits into tight areas; Two speed transmission for optimal speed and torque control; LED light provides visibility in dark areas; Belt hook included for portability; Includes: (2) 12V MAX Li-Ion battery packs, Fast charger, Belt Compact, lightweight design fits into tight areas 2-speed transmission for optimal speed and torque control LED light provides visibility in dark areas Belt hook included for portability 189 UWO maximum power
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Catalog Number | DCD710S2 |
| Chuck Type | 1-Sleeve |
| Color | Yellow |
| Control Type | Trigger Switch |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 5.0000 lb |
| No~Load Speed | 0 to 400/0 to 1500 rpm |
| Number of Speeds | 2 |
| Standards | UL Listed |
| Type | Compact Lightweight |
| UNSPSC | 27112703 |
| UPC 11 | 88591120401 |
| UPC 12 | 88591120401 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | DEWALT® |
| Manufacturer | DEWALT® |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | Integrated/Lithium-Ion |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Overall Length | 7-1/2 in |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Compact, lightweight design fits into tight areas; Two speed transmission for optimal speed and torque control; LED light provides visibility in dark areas; Belt hook included for portability; Includes: (2) 12V MAX Li-Ion battery packs, Fast charger, Belt |
| Compact, lightweight design fits into tight areas |
| 2-speed transmission for optimal speed and torque control |
| LED light provides visibility in dark areas |
| Belt hook included for portability |
| 189 UWO maximum power |