or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech®
Extech® SD800 Records data on an SD card in Excel format
Custom_Product_Images_Illustration
Extech®
Extech® SD800 Records data on an SD card in Excel format
SKUPDW~12104183
MFGR #SD800
$/ea
Records data on an SD card in Excel format
Records data on an SD card in Excel format
Catalog Number SD800 Country of Origin CN Dimensions 5.2 in H x 3.1 in W x 1.3 in D Gross Weight Per Pack 1.5000 lb Power Source (6) 1.5 VDC AAA Alkaline Battery/9 VAC Adapter Sampling Rate 5/10/30/60/120/300/600 s/Automatic UNSPSC 41112303 UPC 11 79395043800 Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Memory 2 GB Recording Capacity 20M Readings Checks for carbon dioxide concentrations Maintenance-free dual wavelength NDIR (non-dispersive infrared) CO2 sensor Triple LCD simultaneously displays CO2, temperature and relative humidity Datalogger stores readings on an SD card in Excel® format for easy transfer to a PC Measurement ranges 0 to 4000 ppm CO2, 32 to 122 deg F (0 to 50 deg C) temperature, 10 to 90% RH humidity
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | SD800 |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 5.2 in H x 3.1 in W x 1.3 in D |
| Gross Weight Per Pack | 1.5000 lb |
| Power Source | (6) 1.5 VDC AAA Alkaline Battery/9 VAC Adapter |
| Sampling Rate | 5/10/30/60/120/300/600 s/Automatic |
| UNSPSC | 41112303 |
| UPC 11 | 79395043800 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Memory | 2 GB |
| Recording Capacity | 20M Readings |
| Checks for carbon dioxide concentrations |
| Maintenance-free dual wavelength NDIR (non-dispersive infrared) CO2 sensor |
| Triple LCD simultaneously displays CO2, temperature and relative humidity |
| Datalogger stores readings on an SD card in Excel® format for easy transfer to a PC |
| Measurement ranges 0 to 4000 ppm CO2, 32 to 122 deg F (0 to 50 deg C) temperature, 10 to 90% RH humidity |