or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Extech® SD700 Records data to SD card in Excel(R) format
SKUPDW~12104022
MFGR #SD700
$/ea
Records data to SD card in Excel? format
Records data to SD card in Excel? format
Catalog Number SD700 Country of Origin TW Dimensions 5.2 in H x 3.1 in W x 1.3 in D Gross Weight Per Pack 1.4000 lb Power Source (6) 1.5 VDC AAA Alkaline Battery/9 VAC Adapter Sampling Rate 5/10/30/60/120/300/600 s/Automatic Type Barometric UNSPSC 41112303 UPC 11 79395043700 Stock Status NONSTOCK Brand Extech® Manufacturer FLIR Systems Memory 2 GB Recording Capacity 20M Readings Displays barometric pressure in 3 units of measure hPa, mmHg and inHg Triple LCD simultaneously displays barometric pressure, temperature and relative humidity Datalogger date/time stamps and stores readings on an SD card in Excel® format for easy transfer to a PC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | SD700 |
| Country of Origin | TW |
| Dimensions | 5.2 in H x 3.1 in W x 1.3 in D |
| Gross Weight Per Pack | 1.4000 lb |
| Power Source | (6) 1.5 VDC AAA Alkaline Battery/9 VAC Adapter |
| Sampling Rate | 5/10/30/60/120/300/600 s/Automatic |
| Type | Barometric |
| UNSPSC | 41112303 |
| UPC 11 | 79395043700 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Extech® |
| Manufacturer | FLIR Systems |
| Memory | 2 GB |
| Recording Capacity | 20M Readings |
| Displays barometric pressure in 3 units of measure hPa, mmHg and inHg |
| Triple LCD simultaneously displays barometric pressure, temperature and relative humidity |
| Datalogger date/time stamps and stores readings on an SD card in Excel® format for easy transfer to a PC |