Custom_Product_Images_Illustration
SKU603348
MFGR #0153-11-INS
Greenlee® Screwdriver, Heavy Duty, Measurement System: Imperial, Cabinet Point, 1/4 in Point, 8-1/4 in Overall Length, Round Shank, 4 in Shank Length, Steel Shank, ASTM Approved, Insulated: Yes, ESD-Safe: No, Ergonomic/Cushion Grip Handle, Steel, Black Phosphate Plated Tipped
ARRA Compliant
Y
Blade Finish
Black Phosphate Plated Tip
Buy American Compliant
X
Catalog Number
0153-11-INS
Country of Origin
TW
Currency
ESD~Safe
No
EU RoHS Indicator
U
Finish|Coating
Black Phosphate Plated
Gross Weight Per Pack
0.3000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.11
Gross Weight UOM Metric
kg
Handle Type
Cushion Grip/Ergonomic Grip
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.25 in
Height [Metric]
3.1750 cm
Length
11.00 in
Length [Metric]
27.9400 cm
Material
Steel
Measurement System
Imperial
Shank Length
4.000 IN in
Shank Type
Round
Standard
ASTM, IEC
Standards
ARRA CompliantIEC StandardRoHS Compliant
Tip Size
1/4 in
Tip Type
Cabinet
Type
Insulated
Width
2.50 in