or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® Speed Punch® 7212SP11 Knockout Speed Draw Stud, 0.75 in Dia x 4.77 in L, Carbon Steel, Black Oxide
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® Speed Punch® 7212SP11 Knockout Speed Draw Stud, 0.75 in Dia x 4.77 in L, Carbon Steel, Black Oxide
SKU734312
MFGR #7212SP11
Your Cost: $99.35/ea
Greenlee® Speed Punch® Draw Stud, Knockout Speed, 0.75 in Dia x 4.77 in L, For Use With: Quick Draw® 7704SB Flex and 7804SB Standard Hydraulic Drivers, Carbon Steel, Black Oxide
Greenlee® Speed Punch® Draw Stud, Knockout Speed, 0.75 in Dia x 4.77 in L, For Use With: Quick Draw® 7704SB Flex and 7804SB Standard Hydraulic Drivers, Carbon Steel, Black Oxide
Application For punching conduit sized holes in mild steel, aluminum, fiberglass, and plastic. ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number 7212SP11 Country of Origin US Currency USD Driver Type Hydraulic EU RoHS Indicator U Finish Black Oxide Gross Volume Per Pack 52.20 Gross Volume per Pack Metric 855.41 Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7318155090 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Carbon Steel Standards ARRA Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand SPEED PUNCH?® Suitable For Use With Speed Punch® Knockout Punch, Quick Draw 90® 7904SB Hydraulic Drivers and LS50, LS50L11A Battery Powered Driver Type Replacement Draw Stud for SPEED PUNCH® Knockout Punches UNSPSC 27111505 UPC 11 78331010002 UPC 12 78331010002 Width 8.70 in Width [Metric] 22.0980 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For punching conduit sized holes in mild steel, aluminum, fiberglass, and plastic. |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 7212SP11 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Driver Type | Hydraulic |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Black Oxide |
| Gross Volume Per Pack | 52.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 855.41 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318155090 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Carbon Steel |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SPEED PUNCH?® |
| Suitable For Use With | Speed Punch® Knockout Punch, Quick Draw 90® 7904SB Hydraulic Drivers and LS50, LS50L11A Battery Powered Driver |
| Type | Replacement Draw Stud for SPEED PUNCH® Knockout Punches |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331010002 |
| UPC 12 | 78331010002 |
| Width | 8.70 in |
| Width [Metric] | 22.0980 cm |