or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® 60167 Replacement Stud Adapter, For Use With Hydraulic Driver, 3/4-16, 1/2 in L
Greenlee®
Greenlee® 60167 Replacement Stud Adapter, For Use With Hydraulic Driver, 3/4-16, 1/2 in L
SKU89866
MFGR #60167
Your Cost: $74.16/ea
Greenlee® Replacement Stud Adapter, For Use With: Hydraulic Driver, 3/4-16, 1/2 in L
Greenlee® Replacement Stud Adapter, For Use With: Hydraulic Driver, 3/4-16, 1/2 in L
Application Replacement Draw Stud ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number 60167 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7318155090 Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Length 3.75 in Length [Metric] 9.5250 cm Manufacturer Greenlee Textron Size 3/4 X 1/2 IN in Specifications 3/4-16, 1/2-20 Thread, 3/4 x 1/2 in Size Standards ARRA Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Hydraulic Driver Type Replacement Draw Stud for use with Hydraulic Drivers UNSPSC 27111505 UPC 11 78331060167 UPC 12 78331060167 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Replacement Draw Stud
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Replacement Draw Stud |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 60167 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318155090 |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Length | 3.75 in |
| Length [Metric] | 9.5250 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Size | 3/4 X 1/2 IN in |
| Specifications | 3/4-16, 1/2-20 Thread, 3/4 x 1/2 in Size |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Hydraulic Driver |
| Type | Replacement Draw Stud for use with Hydraulic Drivers |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331060167 |
| UPC 12 | 78331060167 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Replacement Draw Stud |