or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster® 36278 Round Replacement Die, Steel, 10 ga
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster® 36278 Round Replacement Die, Steel, 10 ga
SKU89780
MFGR #36278G
Your Cost: $35.72/ea
Greenlee® Slug-Buster® Replacement Die, Round, Steel, 10 ga, For Use With: Knockout Punch Unit
Greenlee® Slug-Buster® Replacement Die, Round, Steel, 10 ga, For Use With: Knockout Punch Unit
Application Punch mild steel, aluminum, fiberglass and plastic ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 36278G Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207303020 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 2.20 in Length [Metric] 5.5880 cm Size 30.5 mm Standards ARRA Compliant Suitable For Use With Slug-Buster® 1.21 in Actual Hole Knockout Punch Unit, 3/4 in Draw Stud Type Replacement Die UNSPSC 27111505 UPC 11 78331036278 UPC 12 78331036278 Width 2.30 in Width [Metric] 5.8420 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Gauge 10 ga Material Mild Steel Punch Type Standard Round
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Punch mild steel, aluminum, fiberglass and plastic |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 36278G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207303020 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 2.20 in |
| Length [Metric] | 5.5880 cm |
| Size | 30.5 mm |
| Standards | ARRA Compliant |
| Suitable For Use With | Slug-Buster® 1.21 in Actual Hole Knockout Punch Unit, 3/4 in Draw Stud |
| Type | Replacement Die |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331036278 |
| UPC 12 | 78331036278 |
| Width | 2.30 in |
| Width [Metric] | 5.8420 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Gauge | 10 ga |
| Material | Mild Steel |
| Punch Type | Standard Round |