or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® 1759AV Round Replacement Die, Steel, 16 ga
SKU601878
MFGR #1759AV
Your Cost: $24.41/ea
Greenlee® Replacement Die, Round, Steel, 16 ga, For Use With: Standard Round Knockout Punch Unit
Greenlee® Replacement Die, Round, Steel, 16 ga, For Use With: Standard Round Knockout Punch Unit
Application Use with battery-powered, hydraulic, ratchet or manual drivers. Capacity up to 10 gauge mild steel. Use on mild steel, aluminum, fiberglass and plastic. ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number 1759AV Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207303020 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 2.20 in Length [Metric] 5.5880 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Mild Steel Punch Type Round Standards ARRA Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 1/2 in Actual Hole Standard Round Knockout Punch Unit, Battery Powered/Hydraulic Ratchet or Manual Driver Type Replacement Die for standard round knockout punches UNSPSC 27111505 UPC 11 78331004235 UPC 12 78331004235 Width 2.40 in Width [Metric] 6.0960 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Use with battery-powered, hydraulic, ratchet or manual drivers. Capacity up to 10 gauge mild steel. Use on mild steel, aluminum, fiberglass and plastic. |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 1759AV |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207303020 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 2.20 in |
| Length [Metric] | 5.5880 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Mild Steel |
| Punch Type | Round |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 1/2 in Actual Hole Standard Round Knockout Punch Unit, Battery Powered/Hydraulic Ratchet or Manual Driver |
| Type | Replacement Die for standard round knockout punches |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331004235 |
| UPC 12 | 78331004235 |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |