or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 45-344 Serrated Cutter With Breaker Notch, Steel, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 45-344 Serrated Cutter With Breaker Notch, Steel, Black
SKU740717
MFGR #45-344
Your Cost: $29.85/ea
IDEAL® Serrated Cutter, Steel, Black, 10 in L x 5 in W x 1 in H
IDEAL® Serrated Cutter, Steel, Black, 10 in L x 5 in W x 1 in H
Application For Cutting Kevlar Strength Member In UTP/STP Cable ARRA Compliant Y Blade Edge Serrated Blade Material High-Carbon Stainless Steel With Molybdenum And Vanadium Brand IDEAL® Buy American Compliant Y Catalog Number 45-344 Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Serrated Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Textured, Cushion-Grip Height 0.50 in Height [Metric] 12.7000 mm Length 9.75 in Length [Metric] 24.7650 cm Manufacturer Ideal Industries Material High Carbon Stainless Steel With Molybdenum and Vanadium Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Ideal Specifications Textured Cushioned Grip Handle Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Ideal Suitable For Use With Cutter With Breaker Notch Type Cutter With Breaker Notch UNSPSC 27111535 UPC 11 78325053532 UPC 12 783250535323 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Cutting Kevlar Strength Member In UTP/STP Cable |
| ARRA Compliant | Y |
| Blade Edge | Serrated |
| Blade Material | High-Carbon Stainless Steel With Molybdenum And Vanadium |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 45-344 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Serrated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Textured, Cushion-Grip |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 12.7000 mm |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 24.7650 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | High Carbon Stainless Steel With Molybdenum and Vanadium |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Ideal |
| Specifications | Textured Cushioned Grip Handle |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Ideal |
| Suitable For Use With | Cutter With Breaker Notch |
| Type | Cutter With Breaker Notch |
| UNSPSC | 27111535 |
| UPC 11 | 78325053532 |
| UPC 12 | 783250535323 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |