or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® 849 Electric PVC Heater, 1/2 to 2 in, 120 VAC, 20 A, 200 W, Fiberglass Construction
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® 849 Electric PVC Heater, 1/2 to 2 in, 120 VAC, 20 A, 200 W, Fiberglass Construction
SKU89672
MFGR #849
Your Cost: $728.16/ea
List: Greenlee® Electric PVC Heater, 1/2 to 2 in, 120 VAC, 20 A, 200 W, 5 ft L Cord, 60 Cycle, 4 in Dia Wheel, Fiberglass Construction, Metallic, 10-3/4 in H x 28-1/4 in W x 7 in D
Greenlee® Electric PVC Heater, 1/2 to 2 in, 120 VAC, 20 A, 200 W, 5 ft L Cord, 60 Cycle, 4 in Dia Wheel, Fiberglass Construction, Metallic, 10-3/4 in H x 28-1/4 in W x 7 in D
Amperage Rating 20 A Application PVC Bending ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number 849 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 6.28 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8516808000 Height 8.50 in Height [Metric] 21.5900 cm Manufacturer Greenlee Textron Marking None Material Fiberglass/Metal Power Rating 200 W Specifications 5 ft L Cord, 475 deg F Operating Temperature Standards ARRA Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type PVC Heater UNSPSC 27112732 UPC 11 78331027395 UPC 12 78331027395 Voltage Rating 120 VAC Width 7.30 in Width [Metric] 18.5420 cm PVC Bending Easy to use preheat for 10 minutes, insert PVC, rotate until pliable, remove and form bend Sturdy double wall metal with fiberglass insulation and reflective interior for fast, even heat Full length door for easy PVC loading and removal Other features include on/off switch, pilot light and carrying handle Heats 24" long section of pipe Easy to use preheat for 10 min, insert PVC, rotate until pliable, remove and form bend Sturdy double wall metal with fiberglass insulation and reflective interior for fast, even heat Full length door for easy PVC loading and removal Other features include ON/OFF switch, pilot light and carrying handle Heats 24 in L section of pipe
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | PVC Bending |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 849 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8516808000 |
| Height | 8.50 in |
| Height [Metric] | 21.5900 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Marking | None |
| Material | Fiberglass/Metal |
| Power Rating | 200 W |
| Specifications | 5 ft L Cord, 475 deg F Operating Temperature |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | PVC Heater |
| UNSPSC | 27112732 |
| UPC 11 | 78331027395 |
| UPC 12 | 78331027395 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 7.30 in |
| Width [Metric] | 18.5420 cm |
| PVC Bending |
| Easy to use preheat for 10 minutes, insert PVC, rotate until pliable, remove and form bend Sturdy double wall metal with fiberglass insulation and reflective interior for fast, even heat Full length door for easy PVC loading and removal Other features include on/off switch, pilot light and carrying handle Heats 24" long section of pipe |
| Easy to use preheat for 10 min, insert PVC, rotate until pliable, remove and form bend |
| Sturdy double wall metal with fiberglass insulation and reflective interior for fast, even heat |
| Full length door for easy PVC loading and removal |
| Other features include ON/OFF switch, pilot light and carrying handle |
| Heats 24 in L section of pipe |