or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PDT110 PunchdownTooland Blade,1
SKU664149
MFGR #PDT110
$/ea
Punchdown tool and blade for 110 style IDCs. Terminates and cuts UTP cable in one operation.
Punchdown tool and blade for 110 style IDCs. Terminates and cuts UTP cable in one operation.
Application NA ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry NA Catalog Number PDT110 Country of Origin USA Currency USD Environmental Conditions NA EU RoHS Indicator X Gross Weight Per Pack 0.3250 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.35 in Height [Metric] 3.4290 cm Length 7.70 in Length [Metric] 19.5580 cm Material NA Model NA Returnable Y Slot Capacity NA Standard RoHS directive is not applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Pan-Punch?® Suitable For Use With 110 Style IDC and GP6™ PLUS System Type Single Pair Punchdown Tool UNSPSC 43223301 UPC 11 07498339020 UPC 12 074983390205 Width 4.95 in Width [Metric] 12.5730 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® NA Terminate wires on both cable and cross connect sides of 110 connecting blocks Reversible blade provides option of terminating without cutting wire 5 pair punchdown tool seats 3, 4 or 5 pair connecting blocks onto 110 base Single pair punchdown tool terminates on the back of the DP6A ™ 10Gig ™, DP6 ™ PLUS, DP5e ™ Patch Panels
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | NA |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | NA |
| Catalog Number | PDT110 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | NA |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Weight Per Pack | 0.3250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.35 in |
| Height [Metric] | 3.4290 cm |
| Length | 7.70 in |
| Length [Metric] | 19.5580 cm |
| Material | NA |
| Model | NA |
| Returnable | Y |
| Slot Capacity | NA |
| Standard | RoHS directive is not applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Pan-Punch?® |
| Suitable For Use With | 110 Style IDC and GP6™ PLUS System |
| Type | Single Pair Punchdown Tool |
| UNSPSC | 43223301 |
| UPC 11 | 07498339020 |
| UPC 12 | 074983390205 |
| Width | 4.95 in |
| Width [Metric] | 12.5730 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| NA |
| Terminate wires on both cable and cross connect sides of 110 connecting blocks |
| Reversible blade provides option of terminating without cutting wire |
| 5 pair punchdown tool seats 3, 4 or 5 pair connecting blocks onto 110 base |
| Single pair punchdown tool terminates on the back of the DP6A ™ 10Gig ™, DP6 ™ PLUS, DP5e ™ Patch Panels |