or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® J63050 High-Leverage Cable Cutter, 4/0 AWG, 9-9/16 in OAL, Comfort Firm Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® J63050 High-Leverage Cable Cutter, 4/0 AWG, 9-9/16 in OAL, Comfort Firm Grip Handle
SKU48713
MFGR #J63050
Your Cost: $42.22/ea
List: Cut aluminum, copper and communications cable with the Klein Tools Journeyman High-Leverage Cable Cutter. Cable-gripping shear-type jaws and a high-leverage design provide exceptional cutting capability. Through-hardened, not case-hardened cutting surfaces are longer-lasting.
Cut aluminum, copper and communications cable with the Klein Tools Journeyman High-Leverage Cable Cutter. Cable-gripping shear-type jaws and a high-leverage design provide exceptional cutting capability. Through-hardened, not case-hardened cutting surfaces are longer-lasting.
Catalog Number J63050 Color Black/Red Country of Origin USA Type Cable Cutter UPC 11 09264472113 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Application For Cable Cutting in Confined Spaces ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Comfort Firm Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203406000 Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Jaw Type Shear Length 12.25 in Length [Metric] 31.1150 cm Material Application Aluminum and Copper Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Sub Brand Journeyman UNSPSC 23241616 UPC 12 092644721137 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | J63050 |
| Color | Black/Red |
| Country of Origin | USA |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264472113 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Application | For Cable Cutting in Confined Spaces |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Comfort Firm Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203406000 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Jaw Type | Shear |
| Length | 12.25 in |
| Length [Metric] | 31.1150 cm |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Sub Brand | Journeyman |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644721137 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |