or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 63060 Ratcheting Cable Cutter, 400 kcmil Copper, 600 kcmil Aluminum, 1-1/8 in Communications Cable, 10-1/4 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 63060 Ratcheting Cable Cutter, 400 kcmil Copper, 600 kcmil Aluminum, 1-1/8 in Communications Cable, 10-1/4 in OAL
SKU10050
MFGR #63060
Your Cost: $213.99/ea
List: Klein exceeds the highest of standards to create superior cable and bolt cutters, offering greater cutting power, clean and precise cuts, as well as long life. Klein cable and bolt cutters are a cut above the rest.
Klein exceeds the highest of standards to create superior cable and bolt cutters, offering greater cutting power, clean and precise cuts, as well as long life. Klein cable and bolt cutters are a cut above the rest.
Catalog Number 63060 Country of Origin DEU Gross Weight Per Pack 0.8050 lb Type Ratcheting Cable Cutter UPC 11 09264463060 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Application Cutting Copper and Aluminum Cable ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.61 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Plastic covered handles with hand guards for comfort and firm grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203300000 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Material Hardened Steel UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630606 Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 63060 |
| Country of Origin | DEU |
| Gross Weight Per Pack | 0.8050 lb |
| Type | Ratcheting Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463060 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Application | Cutting Copper and Aluminum Cable |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Plastic covered handles with hand guards for comfort and firm grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203300000 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Material | Hardened Steel |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630606 |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |