or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 63041 Regular Cable Cutter, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 63041 Regular Cable Cutter, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in OAL
SKU10046
MFGR #63041
Your Cost: $170.52/ea
List: Klein® Cable Cutter, Regular, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, 21 in Handle Length, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
Klein® Cable Cutter, Regular, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, 21 in Handle Length, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
Catalog Number 63041 Country of Origin USA Finish Black Oxide Gross Weight Per Pack 4.9500 lb Type Cable Cutter UPC 11 09264463041 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Vinyl Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203406000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Jaw Material Forged Steel Material Application Aluminum and Copper Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630415 Width 9.10 in Width [Metric] 23.1140 cm Lightweight, yet efficient shear-type cable cutters. Lightweight, yet efficient shear type cable cutting Replaceable hook jaw blades grab and hold cable while shear cutting action makes clean cuts Exceptionally strong fiberglass handle with heavy vinyl grips for comfort and slip resistance Heavy duty pins in head serve as blade stops Jaws are forged tool steel with black oxide finish for long life Beveled tips ensure positive mating while the hinge on a rugged bolt with a pin set nut maintains proper blade tension Makes a clean, even cut for ease in fitting lugs and terminals
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 63041 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Black Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 4.9500 lb |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463041 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Vinyl Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203406000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Jaw Material | Forged Steel |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630415 |
| Width | 9.10 in |
| Width [Metric] | 23.1140 cm |
| Lightweight, yet efficient shear-type cable cutters. |
| Lightweight, yet efficient shear type cable cutting |
| Replaceable hook jaw blades grab and hold cable while shear cutting action makes clean cuts |
| Exceptionally strong fiberglass handle with heavy vinyl grips for comfort and slip resistance |
| Heavy duty pins in head serve as blade stops |
| Jaws are forged tool steel with black oxide finish for long life |
| Beveled tips ensure positive mating while the hinge on a rugged bolt with a pin set nut maintains proper blade tension |
| Makes a clean, even cut for ease in fitting lugs and terminals |