or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 63035 Utility Cable Cutter, 350 kcmil, 16-1/4 in OAL, Forged Steel Jaw, Non-Slip/Vinyl Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 63035 Utility Cable Cutter, 350 kcmil, 16-1/4 in OAL, Forged Steel Jaw, Non-Slip/Vinyl Grip Handle
SKU344700
MFGR #63035
Your Cost: $87.54/ea
List: Forged steel with black-oxide finish for long life. Shear-type hook jaws grab and hold cable while shear-cutting action makes clean cuts. Beveled tips for positive mating. Hinge bolt with pin-set nut for proper blade tension. Non-slip vinyl grips.
Forged steel with black-oxide finish for long life. Shear-type hook jaws grab and hold cable while shear-cutting action makes clean cuts. Beveled tips for positive mating. Hinge bolt with pin-set nut for proper blade tension. Non-slip vinyl grips.
Catalog Number 63035 Color Red Country of Origin USA Finish Black Oxide Gross Weight Per Pack 2.7000 lb Type Cable Cutter UPC 11 09264463035 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 1.24 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Non-Slip/Vinyl Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203406000 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Jaw Material Forged Steel Length 19.25 in Length [Metric] 48.8950 cm Material Forged Steel Material Application Aluminum and Copper Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630354 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm 0
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 63035 |
| Color | Red |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Black Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 2.7000 lb |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463035 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Non-Slip/Vinyl Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203406000 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Jaw Material | Forged Steel |
| Length | 19.25 in |
| Length [Metric] | 48.8950 cm |
| Material | Forged Steel |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630354 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| 0 |