or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 45-074 Wire Cutter, 1/2 in, Cushion Comfort Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 45-074 Wire Cutter, 1/2 in, Cushion Comfort Grip Handle
SKU23401
MFGR #45-074
Your Cost: $39.50/ea
The versatile Stripmaster®/Stripmaster® Lite Wire Strippers are the standard of the industry. They incorporate a gripper that firmly holds the wire in a center-line position with the stripping hole. The lever action of the stripper offers a mechanical advantage that makes stripping easier. This aids in production applications and reduces operator fatigue. One squeeze strips the wire clean, up to a full 7/8 in. (22mm). The jaws are automatically held open to allow removal of the wire without damaging its end. This stripper virtually eliminates all nicking, cutting or fraying on non-precision wire.
The versatile Stripmaster®/Stripmaster® Lite Wire Strippers are the standard of the industry. They incorporate a gripper that firmly holds the wire in a center-line position with the stripping hole. The lever action of the stripper offers a mechanical advantage that makes stripping easier. This aids in production applications and reduces operator fatigue. One squeeze strips the wire clean, up to a full 7/8 in. (22mm). The jaws are automatically held open to allow removal of the wire without damaging its end. This stripper virtually eliminates all nicking, cutting or fraying on non-precision wire.
Catalog Number 45-074 Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Type Wire Cutter UPC 11 78325045074 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Application For Cutting Multi-Pair Cable Up To 0.500 IN And Coaxial Cable Up To RG-9/U ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20.00 Gross Volume per Pack Metric 327.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Handle Length Cushion Comfort Grip Handle Type Cushioned, Comfort-Grip Height 0.50 in Height [Metric] 12.7000 mm Jaw Material 0.500 IN Multi-Pair Jaw size Cushioned, Comfort-Grip Jaw Type For Cutting Multi-Pair Cable Up To 0.500 IN And Coaxial Cable Up To RG-9/U Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Data T Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Sub Brand Data T UNSPSC 23241616 UPC 12 783250450749 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 45-074 |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Type | Wire Cutter |
| UPC 11 | 78325045074 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Application | For Cutting Multi-Pair Cable Up To 0.500 IN And Coaxial Cable Up To RG-9/U |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 327.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Length | Cushion Comfort Grip |
| Handle Type | Cushioned, Comfort-Grip |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 12.7000 mm |
| Jaw Material | 0.500 IN Multi-Pair |
| Jaw size | Cushioned, Comfort-Grip |
| Jaw Type | For Cutting Multi-Pair Cable Up To 0.500 IN And Coaxial Cable Up To RG-9/U |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Data T |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Sub Brand | Data T |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 783250450749 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |