or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 35-3052 Cable Cutter, 2/0 to 4/0 AWG, 9-1/2 in OAL, High Carbon Steel Jaw
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 35-3052 Cable Cutter, 2/0 to 4/0 AWG, 9-1/2 in OAL, High Carbon Steel Jaw
SKU63702
MFGR #35-3052
Your Cost: $45.68/ea
IDEAL® LASERedge™ Cable Cutter, 2/0 to 4/0 AWG, 9-1/2 in Overall Length, High Carbon Steel Jaw, Heavy Duty Comfort Grip Handle, Vinyl Coated, Applicable Materials: Aluminum, Copper
IDEAL® LASERedge™ Cable Cutter, 2/0 to 4/0 AWG, 9-1/2 in Overall Length, High Carbon Steel Jaw, Heavy Duty Comfort Grip Handle, Vinyl Coated, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Catalog Number 35-3052 Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 1.0100 lb Type Cable Cutter UPC 11 78325058277 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Application For Cutting 2/0 Copper And 4/0 Aluminum ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Vinyl-Coated, Heavy-Duty Comfort-Grip Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 11.50 in Length [Metric] 29.2100 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standards RoHS Compliant Sub Brand LASERedge UNSPSC 23241616 UPC 12 783250582778 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 35-3052 |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 1.0100 lb |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 78325058277 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Application | For Cutting 2/0 Copper And 4/0 Aluminum |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Vinyl-Coated, Heavy-Duty Comfort-Grip |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 11.50 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | LASERedge |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 783250582778 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |