or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 35-052 Cable Cutter, 2/0 AWG, 9-1/2 in OAL, High Carbon Steel Jaw, Comfort Grip/Dipped Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 35-052 Cable Cutter, 2/0 AWG, 9-1/2 in OAL, High Carbon Steel Jaw, Comfort Grip/Dipped Handle
SKU23332
MFGR #35-052
Your Cost: $39.16/ea
IDEAL® LASERedge™ Cable Cutter, 2/0 AWG, 9-1/2 in Overall Length, High Carbon Steel Jaw, Comfort Grip/Dipped Handle, Vinyl Coated, Applicable Materials: Aluminum, Copper
IDEAL® LASERedge™ Cable Cutter, 2/0 AWG, 9-1/2 in Overall Length, High Carbon Steel Jaw, Comfort Grip/Dipped Handle, Vinyl Coated, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Catalog Number 35-052 Country of Origin USA Finish Vinyl Coated Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Type Cable Cutter UPC 11 78325035052 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Overall Length 9-1/2 in Application For Cutting 2/0 And Smaller Aluminum And Copper Cables ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 47.25 Gross Volume per Pack Metric 774.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Vinyl-Coated, Comfort-Grip, Dipped Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Jaw Material High Carbon Steel Jaw size Vinyl-Coated, Comfort-Grip, Dipped Jaw Type For Cutting 2/0 And Smaller Aluminum And Copper Cables Length 13.50 in Length [Metric] 34.2900 cm Material Application Aluminum and Copper Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series LASERedge Standards RoHS Compliant Sub Brand LASERedge UNSPSC 23241616 UPC 12 783250350520 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 35-052 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Vinyl Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 78325035052 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Overall Length | 9-1/2 in |
| Application | For Cutting 2/0 And Smaller Aluminum And Copper Cables |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 47.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 774.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Vinyl-Coated, Comfort-Grip, Dipped |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Jaw Material | High Carbon Steel |
| Jaw size | Vinyl-Coated, Comfort-Grip, Dipped |
| Jaw Type | For Cutting 2/0 And Smaller Aluminum And Copper Cables |
| Length | 13.50 in |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | LASERedge |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | LASERedge |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 783250350520 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |