or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® 774 High Performance Ratchet Cable Cutter Assembly, 795 kcmil Aluminum, 750 kcmil Copper, 19-1/8 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® 774 High Performance Ratchet Cable Cutter Assembly, 795 kcmil Aluminum, 750 kcmil Copper, 19-1/8 in OAL
SKU154355
MFGR #774
Your Cost: $753.31/ea
Greenlee® Cable Cutter Assembly, High Performance Ratchet, 795 kcmil Aluminum, 750 kcmil Copper, 19-1/8 in Overall Length, 3/4 in Jaw, Light Weight Handle, Fiberglass Handle
Greenlee® Cable Cutter Assembly, High Performance Ratchet, 795 kcmil Aluminum, 750 kcmil Copper, 19-1/8 in Overall Length, 3/4 in Jaw, Light Weight Handle, Fiberglass Handle
Catalog Number 774 Country of Origin US Handle Material Fiberglass Type High Performance Ratchet Cutter UPC 11 78331001878 Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Application Two-speed mechanism saves cutting time by closing the blades rapidly and shifting to normal speed to perform the cut. Narrow profile permits use in deep boxes, against walls or on floors. ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Coolant Thru No Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 2.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8203300000 Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 19.70 in Length [Metric] 50.0380 cm Replacement Part 11256 Movable And Fixed Blades (773 And 774) Standards ARRA Compliant, RoHS Compliant UNSPSC 27111511 UPC 12 78331001878 Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm Two-speed mechanism saves cutting time by closing the blades rapidly and shifting to normal speed to perform the cut. Narrow profile permits use in deep boxes, against walls or on floors. For single wiring device; angled mounting slots allow for correction of box misalignment
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 774 |
| Country of Origin | US |
| Handle Material | Fiberglass |
| Type | High Performance Ratchet Cutter |
| UPC 11 | 78331001878 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Application | Two-speed mechanism saves cutting time by closing the blades rapidly and shifting to normal speed to perform the cut. Narrow profile permits use in deep boxes, against walls or on floors. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Coolant Thru | No |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203300000 |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 19.70 in |
| Length [Metric] | 50.0380 cm |
| Replacement Part | 11256 Movable And Fixed Blades (773 And 774) |
| Standards | ARRA Compliant, RoHS Compliant |
| UNSPSC | 27111511 |
| UPC 12 | 78331001878 |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Two-speed mechanism saves cutting time by closing the blades rapidly and shifting to normal speed to perform the cut. Narrow profile permits use in deep boxes, against walls or on floors. |
| For single wiring device; angled mounting slots allow for correction of box misalignment |