or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® 718 Cable Cutter, 350 kcmil, 18 in OAL, Steel Jaw, Rubber Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® 718 Cable Cutter, 350 kcmil, 18 in OAL, Steel Jaw, Rubber Grip Handle
SKU23787
MFGR #718
Your Cost: $159.83/ea
Greenlee® Cable Cutter, 350 kcmil, 18 in Overall Length, Steel Jaw, Rubber Grip Handle, Steel Handle, Green, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Greenlee® Cable Cutter, 350 kcmil, 18 in Overall Length, Steel Jaw, Rubber Grip Handle, Steel Handle, Green, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Catalog Number 718 Color Green Country of Origin US Gross Weight Per Pack 3.0700 lb Handle Material Steel with rubber grips Type Cable Cutter UPC 11 78331030208 Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 1.39 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Rubberized Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206060 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Jaw Material Steel Material Application Aluminum and Copper Standards UL Listed, CSA Certified UNSPSC 27111511 UPC 12 78331030208 Width 6.75 in Width [Metric] 17.1450 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 718 |
| Color | Green |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 3.0700 lb |
| Handle Material | Steel with rubber grips |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 78331030208 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Rubberized Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206060 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Jaw Material | Steel |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| UNSPSC | 27111511 |
| UPC 12 | 78331030208 |
| Width | 6.75 in |
| Width [Metric] | 17.1450 cm |