or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® 45206 Cable Cutter, 1-3/8 in, 10 in OAL, 1-7/16 in Steel Jaw, Cushion Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® 45206 Cable Cutter, 1-3/8 in, 10 in OAL, 1-7/16 in Steel Jaw, Cushion Grip Handle
SKU23914
MFGR #45206
Your Cost: $434.02/ea
List: Greenlee® Cable Cutter, 1-3/8 in, 10 in Overall Length, Ratcheting Jaw, 1-7/16 in Jaw, Steel Jaw, Cushion Grip Handle, Steel Handle, Green, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Greenlee® Cable Cutter, 1-3/8 in, 10 in Overall Length, Ratcheting Jaw, 1-7/16 in Jaw, Steel Jaw, Cushion Grip Handle, Steel Handle, Green, Applicable Materials: Aluminum, Copper
Catalog Number 45206 Country of Origin DE Gross Weight Per Pack 1.4300 lb Handle Material Cushioned Grip Type Ratchet Cable Cutter UPC 11 78331045206 Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.65 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8205595510 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Jaw Material Steel Jaw size 1-7/16 IN Length 13.00 in Length [Metric] 33.0200 cm Material Application Aluminum and Copper Standards UL Listed, CSA Certified UNSPSC 27111511 UPC 12 783310452065 Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 45206 |
| Country of Origin | DE |
| Gross Weight Per Pack | 1.4300 lb |
| Handle Material | Cushioned Grip |
| Type | Ratchet Cable Cutter |
| UPC 11 | 78331045206 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205595510 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw size | 1-7/16 IN |
| Length | 13.00 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| UNSPSC | 27111511 |
| UPC 12 | 783310452065 |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |