or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
SWIVEL,15,000 LBS
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
SWIVEL,15,000 LBS
SKU854801
MFGR #39110
$/ea
The Greenlee swivels, when used with a rope connector, are intended for connecting the pull rope to the utility product in an overhead or underground application. The swivel permits rotation of the pull rope while protecting the product from twisting.
The Greenlee swivels, when used with a rope connector, are intended for connecting the pull rope to the utility product in an overhead or underground application. The swivel permits rotation of the pull rope while protecting the product from twisting.
Application Rope to Swivel Connector ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Capacity 15000 Lb Catalog Number 39110 Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator U Eye Inside Diameter 2-1/16 in Eye Length 2-1/16 in Gross Weight Per Pack 3.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.20 in Height [Metric] 3.0480 cm Length 8.30 in Length [Metric] 21.0820 cm Material Stainless Steel Overall Length 7 in Pin Type Hex Clevis Standards ARRA Compliant Type Swivel UNSPSC 39121722 UPC 11 78331039110 UPC 12 78331039110 Width 1.80 in Width [Metric] 4.5720 cm Width Between Eyes 5-1/8 in Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Eye Width 25/32 in Load Capacity 15000 lb Rope to Swivel Connector Swivel helps eliminate winding and tangling of rope and cable during pull. Stainless steel body construction. Effiicient thrust and roller bearing constructions allows smooth rotations even under full load. Clevis pins are shoulder bold style so load on both sides of clevis is taken on the shoulder, not on the thread. Helps eliminate winding and tangling of rope and cable during pull Connects grip and pulling rope All stainless steel body construction Efficient thrust and roller bearing construction allows smooth rotation, even under full-load Clevis pins are "shoulder bolt" style, so load on both sides of clevis is taken on the shoulder, not on the thread Select the swivel with a maximum rated capacity that meets or exceeds the cable puller's maximum pulling force 15000 lb underground safe working limit, 9000 lb overhead load safe working limit Shoulder bolt style
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Rope to Swivel Connector |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Capacity | 15000 Lb |
| Catalog Number | 39110 |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Eye Inside Diameter | 2-1/16 in |
| Eye Length | 2-1/16 in |
| Gross Weight Per Pack | 3.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.20 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Length | 8.30 in |
| Length [Metric] | 21.0820 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 7 in |
| Pin Type | Hex Clevis |
| Standards | ARRA Compliant |
| Type | Swivel |
| UNSPSC | 39121722 |
| UPC 11 | 78331039110 |
| UPC 12 | 78331039110 |
| Width | 1.80 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |
| Width Between Eyes | 5-1/8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Eye Width | 25/32 in |
| Load Capacity | 15000 lb |
| Rope to Swivel Connector |
| Swivel helps eliminate winding and tangling of rope and cable during pull. Stainless steel body construction. Effiicient thrust and roller bearing constructions allows smooth rotations even under full load. Clevis pins are shoulder bold style so load on both sides of clevis is taken on the shoulder, not on the thread. |
| Helps eliminate winding and tangling of rope and cable during pull |
| Connects grip and pulling rope |
| All stainless steel body construction |
| Efficient thrust and roller bearing construction allows smooth rotation, even under full-load |
| Clevis pins are "shoulder bolt" style, so load on both sides of clevis is taken on the shoulder, not on the thread |
| Select the swivel with a maximum rated capacity that meets or exceeds the cable puller's maximum pulling force |
| 15000 lb underground safe working limit, 9000 lb overhead load safe working limit |
| Shoulder bolt style |