or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ROPE CLEVIS
SKU429753
MFGR #579
$/ea
Greenlee® Kellems Rope Clevis Grip, 10000 lb, 1-1/2 in Eye ID, 3-1/2 in Overall Length
Greenlee® Kellems Rope Clevis Grip, 10000 lb, 1-1/2 in Eye ID, 3-1/2 in Overall Length
Application Rope clevis with removable bolt and rope sheave for rope eye ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 579 Clevis Type Kellems Country of Origin US Currency USD Dimensions 3.5" long, 1.84" wide. Inside diameter 1.5" EU RoHS Indicator U Eye Inside Diameter 1-1/2 in Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 3.30 in Height [Metric] 8.3820 cm Length 3.50 in Length [Metric] 8.8900 cm Overall Length 3-1/2 in Standards ARRA Compliant Sub Brand Kellems UNSPSC 31162412 UPC 11 78331031905 UPC 12 78331031905 Width 5.60 in Width [Metric] 14.2240 cm Working Load Limit 10000 LB Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Load Capacity 10000 lb Rope clevis with removable bolt and rope sheave for rope eye Removable bolt and rope sheave Removable grip eye bolt Select the clevis with a rating that meets or exceeds the cable puller's maximum pulling force Removable sheave for rope eye 1.84 in W
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Rope clevis with removable bolt and rope sheave for rope eye |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 579 |
| Clevis Type | Kellems |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.5" long, 1.84" wide. Inside diameter 1.5" |
| EU RoHS Indicator | U |
| Eye Inside Diameter | 1-1/2 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 3.30 in |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Length | 3.50 in |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Standards | ARRA Compliant |
| Sub Brand | Kellems |
| UNSPSC | 31162412 |
| UPC 11 | 78331031905 |
| UPC 12 | 78331031905 |
| Width | 5.60 in |
| Width [Metric] | 14.2240 cm |
| Working Load Limit | 10000 LB |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Load Capacity | 10000 lb |
| Rope clevis with removable bolt and rope sheave for rope eye |
| Removable bolt and rope sheave |
| Removable grip eye bolt |
| Select the clevis with a rating that meets or exceeds the cable puller's maximum pulling force |
| Removable sheave for rope eye |
| 1.84 in W |