or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® 39294 Breakaway Pin Kit, 200 lb Load Capacity
SKU912511
MFGR #39294
$/ea
Greenlee® Breakaway Pin Kit, 200 lb
Greenlee® Breakaway Pin Kit, 200 lb
Application Use With 39290 5/8 IN Swivel ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 39294 Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish No Finish Gross Volume Per Pack 12.84 Gross Volume per Pack Metric 210.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.90 in Height [Metric] 4.8260 cm Length 2.60 in Length [Metric] 6.6040 cm Standards ARRA CompliantRoHS Compliant Type Breakaway UNSPSC 31231101 UPC 11 78331039294 UPC 12 783310392941 Width 2.60 in Width [Metric] 6.6040 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Load Capacity 200 lb Use With 39290 5/8 IN Swivel Acts as a mechanical fuse, breaking away at a preset load to prevent damage to expensive cable Breakaway pins can be replaced to change breakaway values
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Use With 39290 5/8 IN Swivel |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 39294 |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | No Finish |
| Gross Volume Per Pack | 12.84 |
| Gross Volume per Pack Metric | 210.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.90 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Length | 2.60 in |
| Length [Metric] | 6.6040 cm |
| Standards | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Type | Breakaway |
| UNSPSC | 31231101 |
| UPC 11 | 78331039294 |
| UPC 12 | 783310392941 |
| Width | 2.60 in |
| Width [Metric] | 6.6040 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Load Capacity | 200 lb |
| Use With 39290 5/8 IN Swivel |
| Acts as a mechanical fuse, breaking away at a preset load to prevent damage to expensive cable Breakaway pins can be replaced to change breakaway values |