or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® Blued-Steel™ 31-057 Fish Tape, 1/8 in W, 240 ft Blade, Flat Blade Profile, Carbon Steel, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® Blued-Steel™ 31-057 Fish Tape, 1/8 in W, 240 ft Blade, Flat Blade Profile, Carbon Steel, Blue
SKU23261
MFGR #31-057
Your Cost: $78.73/ea
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
ARRA Compliant Y Brand IDEAL® Buy American Compliant Y Catalog Number 31-057 Color Blue Container Material Plastic Container Type Formed Hook Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 330.75 Gross Volume per Pack Metric 5420.03 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 3.54 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 15.75 in Length [Metric] 40.0050 cm Manufacturer Ideal Industries Material Carbon Steel Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Blued-Steel, Tuff-Grip Pro Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Blued-Steel, Tuff-Grip Pro Tape End Formed Hook Tape Material Carbon Steel Tape Size 0.125 in W x 0.06 in THK Type Ideal UNSPSC 27113101 UPC 11 78325031057 UPC 12 783250310579 Width 12.00 in Width [Metric] 30.4800 cm Winder Case [Yes|No] Yes
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-057 |
| Color | Blue |
| Container Material | Plastic |
| Container Type | Formed Hook |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 330.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5420.03 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 15.75 in |
| Length [Metric] | 40.0050 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Carbon Steel |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Blued-Steel, Tuff-Grip Pro |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Blued-Steel, Tuff-Grip Pro |
| Tape End | Formed Hook |
| Tape Material | Carbon Steel |
| Tape Size | 0.125 in W x 0.06 in THK |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78325031057 |
| UPC 12 | 783250310579 |
| Width | 12.00 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Winder Case [Yes|No] | Yes |