or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 56115 Fish Tape Repair Kit, 6 Pieces, Fiberglass
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 56115 Fish Tape Repair Kit, 6 Pieces, Fiberglass
SKU656998
MFGR #56115
Your Cost: $154.49/ea
List: This set contains everything you need to repair and restore fiberglass fish tapes. The multi-function ratcheting tool cuts and strips tape cleanly and crimps on new attachments. This is a staple tool for every wire pulling professional.
This set contains everything you need to repair and restore fiberglass fish tapes. The multi-function ratcheting tool cuts and strips tape cleanly and crimps on new attachments. This is a staple tool for every wire pulling professional.
Application Repair and Restore Fiberglass Fish Tapes ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 56115 Country of Origin USA Currency USD Dimensions 7 in L EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 2.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 2.25 in Height [Metric] 5.7150 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Fiberglass Number Of Pieces 6 Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK UNSPSC 27113101 UPC 11 09264456115 UPC 12 092644561153 Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Repair and Restore Fiberglass Fish Tapes |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 56115 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in L |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 2.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 2.25 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Fiberglass |
| Number Of Pieces | 6 |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 09264456115 |
| UPC 12 | 092644561153 |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |