or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® S-Class® 31-156 Fish Tape Field Application Kit, For Use With: S-Class® and Zoom™ Fish Tape, Fiberglass
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® S-Class® 31-156 Fish Tape Field Application Kit, For Use With: S-Class® and Zoom™ Fish Tape, Fiberglass
SKU89159
MFGR #31-156
Your Cost: $215.04/ea
IDEAL® S-Class® Fish Tape Field Application Kit, For Use With: S-Class® and Zoom™ Fish Tape, Fiberglass
IDEAL® S-Class® Fish Tape Field Application Kit, For Use With: S-Class® and Zoom™ Fish Tape, Fiberglass
ARRA Compliant Y Brand IDEAL® Buy American Compliant Y Catalog Number 31-156 Color Instant Adhesive Consist Of 1 Crimpmaster Crimp Tool frame Consist Of 2 Die Set Consist Of 3 Two Eyelets Consist Of 4 Two Leaders Consist Of 5 Instant Adhesive Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Two Leaders Gross Weight Per Pack 2.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 13.50 in Length [Metric] 34.2900 cm Manufacturer Ideal Industries Material Fiberglass Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series S-Class Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand S-Class Suitable For Use With S-Class® and Zoom™ Fish Tape Type Ideal UNSPSC 27113204 UPC 11 78325021255 UPC 12 783250212552 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-156 |
| Color | Instant Adhesive |
| Consist Of 1 | Crimpmaster Crimp Tool frame |
| Consist Of 2 | Die Set |
| Consist Of 3 | Two Eyelets |
| Consist Of 4 | Two Leaders |
| Consist Of 5 | Instant Adhesive |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Two Leaders |
| Gross Weight Per Pack | 2.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 13.50 in |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Fiberglass |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | S-Class |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | S-Class |
| Suitable For Use With | S-Class® and Zoom™ Fish Tape |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 27113204 |
| UPC 11 | 78325021255 |
| UPC 12 | 783250212552 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |