or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 31-541 Non-Conductive Eyelet Repair Kit, For Use With: Fish Tape, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 31-541 Non-Conductive Eyelet Repair Kit, For Use With: Fish Tape, Plastic
SKU611345
MFGR #31-541
Your Cost: $41.22/ea
IDEAL® Volt-Guard™ Eyelet Repair Kit, Non-Conductive, For Use With: Fish Tape, Plastic, 4-1/4 in L x 4 in W x 1/4 in H
IDEAL® Volt-Guard™ Eyelet Repair Kit, Non-Conductive, For Use With: Fish Tape, Plastic, 4-1/4 in L x 4 in W x 1/4 in H
ARRA Compliant Y Brand IDEAL® Buy American Compliant Y Catalog Number 31-541 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.25 in Height [Metric] 6.3500 mm Length 4.25 in Length [Metric] 10.7950 cm Manufacturer Ideal Industries Material Plastic Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Volt-Guard Specifications Volt-Guard Repair Kit Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Volt-Guard Suitable For Use With Fish Tape Tape End Eyelet Type Volt-Guard Repair Kit UNSPSC 27113101 UPC 11 78325070393 UPC 12 783250703937 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-541 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 6.3500 mm |
| Length | 4.25 in |
| Length [Metric] | 10.7950 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Plastic |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Volt-Guard |
| Specifications | Volt-Guard Repair Kit |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Volt-Guard |
| Suitable For Use With | Fish Tape |
| Tape End | Eyelet |
| Type | Volt-Guard Repair Kit |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78325070393 |
| UPC 12 | 783250703937 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |