or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 31-203 Non-Conductive Tip Replacement Kit, Fiberglass
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 31-203 Non-Conductive Tip Replacement Kit, Fiberglass
SKU1063479
MFGR #31-203
Your Cost: $41.22/ea
The non-conductive S-Class® fiberglass fish tape is designed for use around energized sources. The flexible fiberglass core provides superior strength, greater pushing power and smooth handling through multiple bends. The durable non-conductive eyelet offers added protection against arc flash. Exceptional column strength, rapid tape pay out and rewind and a durable Tuff-Grip® Pro case make this S-Class® fish tape best in class for non-conductive applications.
The non-conductive S-Class® fiberglass fish tape is designed for use around energized sources. The flexible fiberglass core provides superior strength, greater pushing power and smooth handling through multiple bends. The durable non-conductive eyelet offers added protection against arc flash. Exceptional column strength, rapid tape pay out and rewind and a durable Tuff-Grip® Pro case make this S-Class® fish tape best in class for non-conductive applications.
ARRA Compliant N Brand IDEAL® Buy American Compliant N Catalog Number 31-203 Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.12 in Height [Metric] 3.0480 mm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Ideal Industries Material Fiberglass Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series S-Class® Specifications S-Class® Non-Conductive Eyelet Repair Kit Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand S-Class® Suitable For Use With Non-conductive eyelet Tape End Non-conductive eyelet Type S-Class® Non-Conductive Eyelet Repair Kit UNSPSC 27113101 UPC 11 78325076351 UPC 12 783250763511 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 31-203 |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.12 in |
| Height [Metric] | 3.0480 mm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Fiberglass |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | S-Class® |
| Specifications | S-Class® Non-Conductive Eyelet Repair Kit |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | S-Class® |
| Suitable For Use With | Non-conductive eyelet |
| Tape End | Non-conductive eyelet |
| Type | S-Class® Non-Conductive Eyelet Repair Kit |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78325076351 |
| UPC 12 | 783250763511 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |