or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® 39284 Wire Brush, For Use With Cable Puller, Steel Bristle
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® 39284 Wire Brush, For Use With Cable Puller, Steel Bristle
SKU333740
MFGR #39284
Your Cost: $108.53/ea
Greenlee® Wire Brush, 4.87 in Disc Dia, 5 in Duct, Load Rating: 200 lb, For Use With: Cable Puller, Steel Bristle
Greenlee® Wire Brush, 4.87 in Disc Dia, 5 in Duct, Load Rating: 200 lb, For Use With: Cable Puller, Steel Bristle
Application Wire duct brush for maximum cleaning ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Brush Width 5 IN Buy American Compliant X Catalog Number 39284 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Fill Type Steel Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9603908050 Height 10.90 in Height [Metric] 27.6860 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Steel Specifications 5 in Dia Brush, Steel Wire Material Standards ARRA Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Cable Puller Type Pulling Eye UNSPSC 27111907 UPC 11 78331039284 UPC 12 78331039284 Width 6.30 in Width [Metric] 16.0020 cm Wire duct brush for maximum cleaning Wire duct brush with flat steel bristles for maximum cleaning of sand, grit and light obstructions from duct. Pulling eye on one end and smaller twisted eye on the other end for tailing line allows bi-directional use. Can be pulled to loosen dried material before using mandrels or spreader swabs. Flat steel bristles for maximum cleaning of sand, grit and light obstructions from duct Pulling eye on one end and smaller twisted eye on the other end for tailing line allows bi-directional use Can be pulled to loosen dried material before using mandrels or spreader swabs 200.000 lb maximum rated capacity 4.87 in minimum diameter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wire duct brush for maximum cleaning |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Brush Width | 5 IN |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 39284 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Fill Type | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9603908050 |
| Height | 10.90 in |
| Height [Metric] | 27.6860 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Steel |
| Specifications | 5 in Dia Brush, Steel Wire Material |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Cable Puller |
| Type | Pulling Eye |
| UNSPSC | 27111907 |
| UPC 11 | 78331039284 |
| UPC 12 | 78331039284 |
| Width | 6.30 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Wire duct brush for maximum cleaning |
| Wire duct brush with flat steel bristles for maximum cleaning of sand, grit and light obstructions from duct. Pulling eye on one end and smaller twisted eye on the other end for tailing line allows bi-directional use. Can be pulled to loosen dried material before using mandrels or spreader swabs. |
| Flat steel bristles for maximum cleaning of sand, grit and light obstructions from duct |
| Pulling eye on one end and smaller twisted eye on the other end for tailing line allows bi-directional use |
| Can be pulled to loosen dried material before using mandrels or spreader swabs |
| 200.000 lb maximum rated capacity |
| 4.87 in minimum diameter |