or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® PT49311 PT4931-1 Die Button Repair Kit, 1 in H x 0.3 in W x 0.35 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® PT49311 PT4931-1 Die Button Repair Kit, 1 in H x 0.3 in W x 0.35 in D
SKU393512
MFGR #PT49311
Your Cost: $43.12/ea
BURNDY® Die Button Repair Kit, 1 in H x 0.3 in W x 0.35 in D
BURNDY® Die Button Repair Kit, 1 in H x 0.3 in W x 0.35 in D
Application Repair Kit, Die Button ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number PT49311 Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8205595560 Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Length 2.38 in Length [Metric] 6.0325 cm Manufacturer BURNDY® Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand DIE BUTTON KIT Suitable For Use With MD6, MD7 Mechanical Tool Type Die Button Repair Kit UNSPSC 27112820 UPC 11 78181081550 UPC 12 781810815502 Width 2.88 in Width [Metric] 7.3025 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Repair Kit, Die Button |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PT49311 |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205595560 |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Length | 2.38 in |
| Length [Metric] | 6.0325 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | DIE BUTTON KIT |
| Suitable For Use With | MD6, MD7 Mechanical Tool |
| Type | Die Button Repair Kit |
| UNSPSC | 27112820 |
| UPC 11 | 78181081550 |
| UPC 12 | 781810815502 |
| Width | 2.88 in |
| Width [Metric] | 7.3025 cm |