or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Burndy® UDIEKITHYGRD Style U Die Kit Set, 8 Pieces, For Use With: Hyground Connector, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Burndy® UDIEKITHYGRD Style U Die Kit Set, 8 Pieces, For Use With: Hyground Connector, Stainless Steel
SKU808212
MFGR #UDIEKITHYGRD
Your Cost: $1,430.67/ea
BURNDY®, a leading manufacturer and provider of connector and tooling solutions to the industrial, energy, construction, telecommunications, petrochemical, data center, and transportation industries.
BURNDY®, a leading manufacturer and provider of connector and tooling solutions to the industrial, energy, construction, telecommunications, petrochemical, data center, and transportation industries.
Application Crimping ARRA Compliant C Brand BURNDY® Buy American Compliant C Catalog Number UDIEKITHYGRD Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207906000 Height 7.75 in Height [Metric] 19.6850 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Manufacturer BURNDY® Material Stainless Steel Number Of Pieces 8 Returnable Y Standards RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand DIE SET Suitable For Use With Y35, Y39, Y750 Series, PAT750-18V Series, Y46 and PAT46-18V (with PUADP-1 Adapter) Tools, Hyground Connector Type U-Die Kit UNSPSC 27112820 UPC 11 78181048029 UPC 12 781810480298 Width 10.50 in Width [Metric] 26.6700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Crimping |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | BURNDY® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UDIEKITHYGRD |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207906000 |
| Height | 7.75 in |
| Height [Metric] | 19.6850 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Pieces | 8 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | DIE SET |
| Suitable For Use With | Y35, Y39, Y750 Series, PAT750-18V Series, Y46 and PAT46-18V (with PUADP-1 Adapter) Tools, Hyground Connector |
| Type | U-Die Kit |
| UNSPSC | 27112820 |
| UPC 11 | 78181048029 |
| UPC 12 | 781810480298 |
| Width | 10.50 in |
| Width [Metric] | 26.6700 cm |